Zlepšení sociálních dovedností

Obtíže s komunikací

Dokážu to!
Obtíže s komunikací

Obtíže s komunikací

Komunikace je klíčová ve společenském světě, ve kterém žijeme. Komunikace nám pomáhá porozumět si navzájem. Také nám pomáhá navázat vztahy a cítit se milovaně a šťastně. Z evolučního hlediska je komunikace klíčová pro přežití a rozmnožování lidského druhu. Například když miminko pláče, když má hlad, dává pláčem matce najevo, že je hladové, a matka ho poté nakrmí. Dítě se pomocí očního kontaktu a úsměvů propojuje s matkou a matka bude pravděpodobněji pečovat o dítě, což zvyšuje jeho šance na přežití. Další příklad: v každodenním životě přispívají dobré komunikační dovednosti k lepším vztahům, schopnosti lépe se vyjadřovat a porozumění druhým. To vám zase pomůže cítit se lépe a sebevědoměji.

Komunikaci lze rozdělit na neverbální a verbální komunikaci. Verbální komunikace probíhá pomocí vytváření zvuků, jako je mluvení nebo zpěv. Neverbální komunikace spočívá v tělesném jazyce, jako je mrkání, mračení se, úsměv, běhání, skákání, tleskání, kývání hlavou, poklonění a tak dále.  Umět kombinovat všech těchto aspektů komunikace je nezbytný ke správnému porozumění si navzájem. Kombinovat všechny tyto aspekty verbální a neverbální komunikace může být obtížné. Další obtíží může být, jak se v určité situaci adekvátně vyjádřit a udržet dobrý vztah s ostatními lidmi. Nikdo není dokonalý v komunikaci a každý občas zažije nedorozumění nebo hádky.

Pokud máte pravidelně obtíže s komunikací, a jste kvůli tomu smutní, úzkostliví, nervózní, často se hádáte, izolujete se, vyhýbáte se komunikaci, tak potom doporučuji vyhledat odbornou pomoc.

Komunikaci je možné trénovat, je to jako sval, čím více ho trénujete, tím silnější se stává.

Lidé s obtížemi v komunikaci mohou mít potíže s:

  • Zahájením konverzace (kdy a co říci).
  • Jak udržet kontakt s ostatními.
  • Odhadováním toho, jak by se ostatní mohli cítit v určitých situacích a jak na to reagovat.
  • Často impulzivně něco říkat a kvůli tomu mít problémy v práci nebo doma (mnoho sporů / hádek).
  • Jak adekvátně vyjádřit své myšlenky a pocity.
  • Čtením výrazů obličeje a tělesného jazyka.
  • Jak řešit spory.

 

Je možné, že když uvidíte někoho plakat, nevíte, jestli je ta osoba naštvaná nebo smutná. Někteří lidé pláčou, když jsou naštvaní, a když se cítí smutní. Jiní lidé křičí, když jsou naštvaní, zatímco jiní nemluví, když jsou naštvaní. Způsoby, jak lidé reagují a vyjadřují emoce, se velmi liší, a tak může být obtížné poznat, jak se opravdu cítí, a jak na to adekvátně reagovat v daném okamžiku. Naučím vás rozpoznat tyto rozdíly a jak na ně adekvátně reagovat, abyste se v těchto situacích cítili sebevědomě. Pomohu vám poznat sami sebe; kdo jste, co cítíte a jak to adekvátně vyjádřit.

Komunikační dovednosti se zlepší prostřednictvím poradenství a koučování.

 

Po  poradenství a koučování budete:

  • Lépe se vyjadřovat.
  • Adekvátně reagovat na ostatní a navazovat kontakt.
  • Navazovat a udržovat přátelství.
  • Lépe porozumět a vidět, co ostatní cítí a chtějí.
  • Rozlišit, jaké emoce cítíte a jak s nimi zacházet.
  • Sebevědomější v sociálních kontaktech.

 

První krok k odborné pomoci

Bojíte se udělat první krok? Ten totiž bývá nejtěžší. Společně najdeme tu správnou cestu pro vás.

Kontaktujte mě

Connect on Social

Other Topics

Rodičovství
Výchova

Rodičovství

Rodičovství není jednoduchá cesta a může být velmi náročné, i když je pro většinu z nás naplňující zkušeností. Péče o děti může být obtížná a náročná. Je v pořádku požádat o pomoc.
Autismus
Varianta mozku

Autismus

Všichni jsme odlišní, nejde o to zapadnout, ale o to, abyste se cítili dobře.
Trauma
PTSD

Trauma

Lidé trpící posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD) mohou mít symptomy jako: opakující se vzpomínky na traumatickou událost, úzkost, trvalá bdělost, opakující se noční můry, špatný spánek, znovuprožívání zážitku (chování, jako by se událost opakovala), vyhýbání se všemu, co souvisí s traumatem (myšlenky, pocity, situace, lidé, konverzace).
Deprese
Smutek

Deprese

Každý člověk má dny nebo několik dní, kdy se cítí méně veselý, smutný nebo unavený. Pokud máte tyto  denně a déle než 2 týdny, může to být začátek deprese. Při depresi má člověk negativní myšlenky o sobě, budoucnosti a světě.
Úzkosti
Strach

Úzkosti

Jste častěji, než je nutné, úzkostní a omezuje to vaše každodenní život? V tomto případě úzkost již není krátkodobá, ale stává se chronickou. Úzkostné poruchy mohou být způsobeny genetickou predispozicí, životními událostmi a / nebo dlouhodobým stresem. Většinou jde o interakci genů a environmentálních faktorů. Úzkost a úzkostné poruchy jsou velmi běžné, nepříjemné a dobře léčitelné.
Osobní růst
Sebepoznání

Osobní růst

Chcete pracovat na sobě, získat vhled do své osobnosti, zpracovat pocity minulost a rozvíjet se? Osobní růst může vést k novým poznatkům a pocitu většího naplnění, štěstí, svobody, lepších vztahů a emocionální rovnováhy.
ADHD
Potíže z pozorností, hyperaktivitou a impulzivitou

ADHD

ADHD může zahrnovat každodenní obtíže se soustředěním, hyperaktivitou (velké množství energie) a impulzivitou. ADHD může mít vliv na výsledky ve škole, pracovní výkon, sebevědomí, vztahy a sociální kontakty a způsobovat finanční problémy.
Stres
Vyhoření

Stres

Trocha stresu a občas krátkodobé stresové situace jsou normální v životě. Pokud však stres trvá dlouhodobě nebo prožíváte intenzivní stresové období v životě, může to mít velký dopad na vaše duševní a fyzické zdraví. Po dlouhé době dochází k fyzické a duševní vyčerpanosti, nazývané vyhoření.
Nízké sebevědomí
Nedostatek sebejistoty

Nízké sebevědomí

Každý člověk je si občas nejistý v nějakém okamžiku nebo fázi života. Občas může nejistota trvat dlouhou dobu a mít dopad na každodenní fungování. Potom je dobré to začít řešit s odborníkem.
Obtíže s komunikací
Zlepšení sociálních dovedností

Obtíže s komunikací

Komunikace je klíčová ve společenském světě, ve kterém žijeme. Komunikace nám pomáhá porozumět si navzájem. Také nám pomáhá navázat vztahy a cítit se milovaně a šťastně.