Trocha stresu a občasné krátkodobé stresové situace jsou v životě normální. Pokud však stres trvá dlouhodobě nebo pokud prožíváte intenzivní stresové období, může to na vaše duševní a fyzické zdraví mít velký vliv. Stres lze rozdělit na krátkodobý stres, nazývaný akutní stres a dlouhodobý stres, nazývaný chronický stres.
Příklad krátkodobého akutního stresu je, když při přecházení silnice musíte rychle zareagovat, abyste nebyli sraženi autem. Při krátkodobém stresu tělo produkuje hormon adrenalin, který organismus aktivuje, aby byl ve střehu a tím se zvýšila možnost přežití. Adrenalin spustí tělesnou reakci jako je rychlejší srdeční tep, rychlejší dýchání, pocení, napětí svalů, rozšíření zornic atd. Když stresová situace skončí, hladiny adrenalinu klesnou a tělo se uklidní. Dech se zpomalí, srdeční tep se normalizuje, svaly se uvolní a tak dále.
Pokud stres trvá dlouho (chronický stres), tělo začne produkovat hormon kortizol. Díky trvale vysokým hladinám stresových hormonů si tělo myslí, že je neustále v ohrožení, i když není. Protože tělo neustálý stres nemůže vydržet, začne fáze vyčerpání. Mohou se vyskytnout potíže jako je únava, bolest břicha, bolesti hlavy, smutek, obavy, nadměrná citlivost, rychlé rozčilování a naštvanost, ztráta vlasů, horší imunita, cukrovka, srdeční problémy, špatný spánek, úbytek nebo přibývání hmotnosti a další. Tělo věnuje veškerou energii stresovému systému a má méně energie pro imunitní systém, čímž se imunita zhorší. Při dlouhodobém stresu dochází k fyzickému a duševnímu vyčerpaní, nazývané vyhoření.
Příčiny stresu analyzujeme, podíváme se, jak zvládáte stres, co je potřeba k tomu, abyste se cítili lépe a snížili míru stresu. Naučím vás, jak lépe zvládat stres, jak se uvolnit a žít vyváženější život. Při léčbě vyhoření mohu použít různé techniky v závislosti na tom, co je příčinou, a podle vašich potřeb.
Bojíte se udělat první krok? Ten totiž bývá nejtěžší. Společně najdeme tu správnou cestu pro vás.
Kontaktujte mě