Trauma je životní zkušenost, která má velký emocionální dopad. Trauma může být zkušenost, kdy se člověk cítil bezmocný, byl v ohrožení, byl obětí násilí nebo byl svědkem traumatické události. Traumatická zkušenost může vést k posttraumatické stresové poruše.
Lidé s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD) mohou mít tyto symptomy:
Když trauma znovu prožíváte, můžete pozorovat fyzické stresové reakce, jako například:
Po traumatickém zážitku může dojít k změně chování, jako je rychlé vzrušení, hněv, horší koncentrace, bezohledné nebo sebezničující chování, negativní myšlenky a častěji se můžeme cítit špatně. Pokud symptomy trvají déle než jeden měsíc a ovlivňují denní fungování, mluvíme o posttraumatické stresové poruše.
U dětí starších než 6 let, které mají posttraumatickou stresovou poruchu, můžete pozorovat opakovanou hru, ve které jsou vyjádřeny témata nebo aspekty traumatické události. Děti mohou hrát, co se jim stalo, a mít noční můry. Dochází k regresi chování, například k opakovanému pomočování. Somatické symptomy, jako jsou časté bolesti hlavy, bolesti břicha. Změny chování, jako je sociální izolace, agresivní chování, smutek, stále častější pláč.
Bojíte se udělat první krok? Ten totiž bývá nejtěžší. Společně najdeme tu správnou cestu pro vás.
Kontaktujte mě