PTSD

Trauma

Uzdravení neznamená, že zranění nikdy neexistovalo. Znamená to, že zranění již neovládá naše životy.
Trauma

Trauma u dospělých

Symptomy posttraumatické stresové poruchy (PTSD):

Trauma je životní zkušenost, která má velký emocionální dopad. Trauma může být zkušenost, kdy se člověk cítil bezmocný, byl v ohrožení, byl obětí násilí nebo byl svědkem traumatické události. Traumatická zkušenost může vést k posttraumatické stresové poruše.

Lidé s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD) mohou mít tyto symptomy:

  • opakující se (bolestivé) vzpomínky na traumatickou událost
  • úzkost, neustálá bdělost
  • opakované noční můry
  • špatný spánek
  • opětovné prožívání zážitku (jakoby se událost opakovala)
  • vyhýbání se všemu co  s traumatem souvisí(myšlenky, pocity, situace, lidé, rozhovory)

Když trauma znovu prožíváte, můžete pozorovat fyzické stresové reakce, jako například:

  • červené skvrny na kůži,
  • palpitace,
  • napětí svalů,
  • bolesti hlavy,
  • bolesti břicha,
  • rychlejší mluva nebo chůze.

Po traumatickém zážitku může dojít k změně chování, jako je rychlé vzrušení, hněv, horší koncentrace, bezohledné nebo sebezničující chování, negativní myšlenky a častěji se můžeme cítit špatně. Pokud symptomy trvají déle než jeden měsíc a ovlivňují denní fungování, mluvíme o posttraumatické stresové poruše.

Jak se trauma a PTSD může projevovat u dětí?

U dětí starších než 6 let, které mají posttraumatickou stresovou poruchu, můžete pozorovat opakovanou hru, ve které jsou vyjádřeny témata nebo aspekty traumatické události. Děti mohou hrát, co se jim stalo, a mít noční můry. Dochází k regresi chování, například k opakovanému pomočování. Somatické symptomy, jako jsou časté bolesti hlavy, bolesti břicha. Změny chování, jako je sociální izolace, agresivní chování, smutek, stále častější pláč.

První krok k odborné pomoci

Bojíte se udělat první krok? Ten totiž bývá nejtěžší. Společně najdeme tu správnou cestu pro vás.

Kontaktujte mě

Connect on Social

Other Topics

Rodičovství
Výchova

Rodičovství

Rodičovství není jednoduchá cesta a může být velmi náročné, i když je pro většinu z nás naplňující zkušeností. Péče o děti může být obtížná a náročná. Je v pořádku požádat o pomoc.
Autismus
Varianta mozku

Autismus

Všichni jsme odlišní, nejde o to zapadnout, ale o to, abyste se cítili dobře.
Trauma
PTSD

Trauma

Lidé trpící posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD) mohou mít symptomy jako: opakující se vzpomínky na traumatickou událost, úzkost, trvalá bdělost, opakující se noční můry, špatný spánek, znovuprožívání zážitku (chování, jako by se událost opakovala), vyhýbání se všemu, co souvisí s traumatem (myšlenky, pocity, situace, lidé, konverzace).
Deprese
Smutek

Deprese

Každý člověk má dny nebo několik dní, kdy se cítí méně veselý, smutný nebo unavený. Pokud máte tyto  denně a déle než 2 týdny, může to být začátek deprese. Při depresi má člověk negativní myšlenky o sobě, budoucnosti a světě.
Úzkosti
Strach

Úzkosti

Jste častěji, než je nutné, úzkostní a omezuje to vaše každodenní život? V tomto případě úzkost již není krátkodobá, ale stává se chronickou. Úzkostné poruchy mohou být způsobeny genetickou predispozicí, životními událostmi a / nebo dlouhodobým stresem. Většinou jde o interakci genů a environmentálních faktorů. Úzkost a úzkostné poruchy jsou velmi běžné, nepříjemné a dobře léčitelné.
Osobní růst
Sebepoznání

Osobní růst

Chcete pracovat na sobě, získat vhled do své osobnosti, zpracovat pocity minulost a rozvíjet se? Osobní růst může vést k novým poznatkům a pocitu většího naplnění, štěstí, svobody, lepších vztahů a emocionální rovnováhy.
ADHD
Potíže z pozorností, hyperaktivitou a impulzivitou

ADHD

ADHD může zahrnovat každodenní obtíže se soustředěním, hyperaktivitou (velké množství energie) a impulzivitou. ADHD může mít vliv na výsledky ve škole, pracovní výkon, sebevědomí, vztahy a sociální kontakty a způsobovat finanční problémy.
Stres
Vyhoření

Stres

Trocha stresu a občas krátkodobé stresové situace jsou normální v životě. Pokud však stres trvá dlouhodobě nebo prožíváte intenzivní stresové období v životě, může to mít velký dopad na vaše duševní a fyzické zdraví. Po dlouhé době dochází k fyzické a duševní vyčerpanosti, nazývané vyhoření.
Nízké sebevědomí
Nedostatek sebejistoty

Nízké sebevědomí

Každý člověk je si občas nejistý v nějakém okamžiku nebo fázi života. Občas může nejistota trvat dlouhou dobu a mít dopad na každodenní fungování. Potom je dobré to začít řešit s odborníkem.
Obtíže s komunikací
Zlepšení sociálních dovedností

Obtíže s komunikací

Komunikace je klíčová ve společenském světě, ve kterém žijeme. Komunikace nám pomáhá porozumět si navzájem. Také nám pomáhá navázat vztahy a cítit se milovaně a šťastně.