Strach

Úzkosti

Jsi odvážnější, než si myslíš. Já to vím.
Úzkosti

Co je to úzkost?

Občas se bát je normální a má to svojí funkci. Když je nebezpečí, tak strach nám může pomoci zachránit nám život tím, že reagujeme bojem, útěkem nebo zmrznutím. Například, když uvidíte, že na vás jde lev, kvůli strachu z něj utečete na bezpečné místo. Při strachu a úzkosti, tělo reaguje také fyzicky. Při úzkosti můžete více se začít potit, třást se, pocit dušnosti, rychlejší srdeční tep, pocit nevolnosti, závratě, nervózní pocit v žaludku a/nebo napětí svalů.

Jaké jsou příčiny úzkosti?

Jste častěji než je nutné úzkostní a omezuje to váš každodenní život?  V tomto případě úzkost již není krátkodobá, ale stává se chronickou. To se projeví ve každodenním fungování, jako fyzická únava, napětí, špatný spánek, deprese, často podrážděnou náladu, svalové napětí, bolesti hlavy, zrychlený srdeční tep a problémy s koncentrací. Úzkostné poruchy mohou být způsobeny genetickou predispozicí, životními událostmi a/nebo dlouhodobým stresem. Většinou jde o interakci genů a environmentálních faktorů.

Oblast v mozku pro pocity a oblast v mozku pro myšlenky se při normálním stavu, regulují. takže když je oblast pro pocity moc aktivní tak oblast pro myšlenky tuto aktivitu sníží, čímž nemáme tak velké výkyvi nálad či úzkosti. Po dlouhodobém stresu se stane oblast v mozku pro emoce, Amygdala, aktivnější, než by měla být. Také se stane přední kůra (oblast mozku která řídí myšlení, plánování, impulzy atd.) méně aktivní.   Takže zpětnovazební systém myšlenek a pocitů v mozku při úzkostných poruch už není v rovnováze. Může také dojít ke změnám hodnot neurotransmiterů v mozku a hormonů v těle (nejznámější jsou serotonin, adrenalin, kortizol). Dlouhodobá úzkost může vést ke zvýšeným hladinám hormonů, jako je kortizol. Když jsou hladiny kortizolu chronicky vysoké,  tak se člověk může cítit velmi často vystrašený a úzkostný, i když to není potřebné ani funkční . Úzkostné poruchy mají komorbiditu s depresí.

Úzkostné poruchy jsou rozděleny do různých kategorií:

  • Fobie (specifický strach ze zvířat, jehel, krve, výšek, lidí atd.)
  • Sociální úzkost  (Strach z lidí, strach ze davů, bát se že se strapníte, odmítnutí, kritiky, vysmátí, prezentace)
  • Panická porucha ( návali úzkosti, bušení srdce, dušnost, třes, pocit stráta kontroli či strach že umírate)
  • Generalizovaná úzkostná porucha ( úzkosti týkající se více oblastí v životě)
  • Separační úzkost ( strach být sám, bez důležité osoby)

 

Úzkost a úzkostné poruchy jsou velmi běžné, nepříjemné a dobře léčitelné.

Poradenství a terapie:

Strach a fobie se léčí expozicí spolu s relaxačními cvičeními. Také je dobrá terapie přijetí a odhodlání, která vás naučí, jak se vypořádat s myšlenkami a emocemi spojenými se strachem. Někdy je k nutná také medikace.

Po poradenství budete:

  • Mít méně strach nebo žádný strach, který není adekvátní situaci
  • Být schopni zvládat strach, aby to neovlivňovalo váš život
  • Mít více pozitivních myšlenek
  • Lépe fungovat ve vašem každodenním životě
  • Vědět, jak se uklidnit a jednat v situacích kdy máte úzkosti

Ready to start?

The best support and most effective counseling by a professional psychologist.

Book appointment

Connect on Social

Other Topics

Rodičovství
Výchova

Rodičovství

Rodičovství není jednoduchá cesta a může být velmi náročné, i když je pro většinu z nás naplňující zkušeností. Péče o děti může být obtížná a náročná. Je v pořádku obrátit se o pomoc.
Autismus
Variace mozku

Autismus

Jsme všichni odlišní, nejde o to zapadnout, ale o to, abyste se cítili dobře.
Trauma
PTSD

Trauma

Lidé trpící posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD) mohou mít symptomy jako: opakující se (bolestné) vzpomínky na událost, úzkost, trvalá bdělost, opakující se noční můry, špatný spánek, znovuprožívání zážitku (chování, jako by se událost opakovala), vyhýbání se všemu, co souvisí s traumatem (myšlenky, pocity, situace, lidé, konverzace).
Deprese
Smutek

Deprese

Každý člověk má den nebo několik dní, kdy se cítí méně veselý, smutný nebo unavený. Pokud se cítíte depresivně déle než 2 týdny denně, může to být začátek deprese. Při depresi má člověk negativní myšlenky o sobě, budoucnosti a světě. Deprese je dobře léčitelná a jsou různé možnosti terapií a léků.
Úzkosti
Strach

Úzkosti

Jste častěji než je nutné úzkostní a omezuje to vaše každodenní život?  V tomto případě úzkost již není krátkodobá, ale stává se chronickou. Úzkostné poruchy mohou být způsobeny genetickou predispozicí, životními událostmi a / nebo dlouhodobým stresem. Většinou jde o interakci genů a environmentálních faktorů. Úzkost a úzkostné poruchy jsou velmi běžné, nepříjemné a dobře léčitelné.
Osobní růst
Sebepoznání

Osobní růst

Chcete pracovat na sobě, získat vhled do své osobnosti, zpracovat pocity minulost a rozvíjet se? Osobní růst může vést k novým poznatkům a pocitu většího naplnění, štěstí, svobody, lepších vztahů a emocionální rovnováhy.
ADHD
Potíže z pozorností, hyperaktivitou a impulzivitou

ADHD

ADHD může zahrnovat každodenní obtíže se soustředěním, hyperaktivitou (velké množství energie) a impulzivitou. ADHD může mít vliv na výsledky ve škole, pracovní výkon, sebevědomí, vztahy a sociální kontakty a způsobovat finanční problémy.
Stres
Vyhoření

Stres

Trocha stresu a občas krátkodobé stresové situace jsou normální v životě. Pokud však stres trvá dlouhodobě nebo prožíváte intenzivní stresové období v životě, může to mít velký dopad na vaše duševní a fyzické zdraví. Po dlouhé době dochází k fyzické a duševní vyčerpanosti, nazývané vyhoření.
Nízké sebevědomí
Nedostatek sebejistoty

Nízké sebevědomí

Každý člověk je si občas nejistý v nějakém okamžiku nebo fázi života. Občas může nejistota trvat dlouhou dobu a mít dopad na každodenní fungování. Potom je dobré to začít řešit s odborníkem.
Obtíže s komunikací
Zlepšení sociálních dovedností

Obtíže s komunikací

Komunikace je klíčová ve společenském světě, ve kterém žijeme. Komunikace nám pomáhá porozumět si navzájem. Také nám pomáhá navázat vztahy a cítit se milovaně a šťastně.